Produkcja i przechowywanie oleju

produkcja oleju

Dla uzyskania najlepszych walorów zdrowotnych olej lniany tłoczony jest na zimno, tj. w temperaturze nie przekraczającej 50°C. W procesie tym nasiona są wyciskane i wygniatane za pomocą prasy. Rafinowanie oleju obniża jego właściwości, dlatego do oczyszczania oleju stosuje się proces sedymentacji.

Olej lniany jest olejem nietrwałym, dlatego że ma swoim składzie stosunkowo niską zawartość witaminy E, a wysoką kwasu omega-3. Witamina E jest bardzo silnym antyutleniaczem i działa (podobnie jak witamina C) jako naturalny konserwant. Po otwarciu opakowania olej lniany powinien być szybko zużyty. Producenci oferują olej lniany w małych butelkach, które po otwarciu trzeba wykorzystać w terminie od 2 do 6 miesięcy. Im wyższa zawartość kwasów omega-3 w oleju, tym termin jego przydatności do spożycia jest krótszy. Olej lniany oferowany jest również w kapsułkach, dzięki czemu termin jego ważności ulega wydłużeniu.

Olej lniany powinien być przechowywany w ciemnych, szklanych butelkach dla ochrony przed promieniami UV, które przyspieszają jego wysychanie. Podobnie na olej działa dostęp tlenu, więc butelka z olejem musi być szczelnie zamknięta. Olej należy przechowywać w lodówce. Jest to produkt, który nie nadaje się do obróbki termicznej, ponieważ wysoka temperatura niszczy kwasy omega-3.

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.