Kwasy tłuszczowe

Kwasy tłuszcze stanowią bardzo ważny składnik diety. Są naturalnym źródłem energii, wspomagają transport i przyswajanie witamin, są składnikiem budulcowym błon komórkowych, są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu.

kl

Kwasy tłuszczowe muszą być dostarczane do organizmu razem z pokarmem, gdyż ich wewnętrzna synteza nie pokrywa zapotrzebowania. Z tego powodu dawniej nazywane były witaminą F. Obecnie NNKT nie są zaliczane do witamin, ponieważ zapotrzebowanie na tę grupę substancji jest znacznie większe niż ma to miejsce w przypadku witamin. Kwasy tłuszczowe występują zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Występują najczęściej pod postacią estrów gliceryny, czyli glicerydów, natomiast w formie wolnej obecne są w surowicy krwi. Naturalne kwasy tłuszczowe mają zawsze parzystą liczbę atomów węgla w swoich cząsteczkach. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawierają jedno lub więcej podwójnych wiązań. W kwasach nasyconych podwójne wiązania nie występują. Kwasy nienasycone są zazwyczaj składnikami olejów płynnych. Ich właściwości fizykochemiczne i biologiczne zależą od długości łańcucha węglowego oraz liczby i lokalizacji wiązań podwójnych.

Grupa kwasów nienasyconych złożona jest z dwóch rodzin kwasów:

  1. omega-3, czyli pochodnych kwasu α-linolenowego (α-linolenic acid, ALA),
  2. omega-6, czyli pochodnych kwasu linolowego (linoleic acid, LA).

Kwasy te określane są mianem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) lub wielonienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych (WNKT). Często również używa się ich angielskich odpowiedników, tj. essential fatty acids (EFA) lub polyunsaturated fatty acids (PUFA).

Kwas linolowy i α-linolenowy mogą być syntetyzowane tylko przez rośliny. W przeciwieństwie do organizmów roślinnych, organizm ludzki nie ma możliwości syntezy NNKT, może natomiast je przebudowywać, czyli wydłużyć łańcuch tego kwasu lub wbudować dodatkowe wiązania podwójne. I tak z kwasu linolowego powstają kwasy eikozanowe: dihomo-g-linolenowy (DHGLA) i arachidonowy (AA), a z kwasu linolenowego kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA).

Olejami roślinnymi, które mają w swoim składzie duże ilości NNKT są popularne oleje pozyskiwane z roślin rosnących w naszym klimacie. Można tu wymienić oleje lniany, kukurydziany, słonecznikowy, sojowy, wiesiołkowy oraz olej z nasion ogórecznika. Na uwagę zasługują też oleje z ryb morskich (trany) oraz tłuszcze jadalnych produktów morza. Zawierają one bardzo duże ilości kwasów nienasyconych omega-3, tj. kwasów EPA i DHA.

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.