Dawkowanie oleju lnianego

Nie ma ogólnych wytycznych dotyczących dawkowania oleju lnianego. Dawkowanie różnych olejów może być różne w zależności od jego składu, dlatego najlepiej sugerować się informacjami podanymi przez producenta. Skład oleju lnianego może różnić się zawartością zarówno poszczególnych rodzin kwasów tłuszczowych, jak i dodatkami witamin i innych substancji. Co prawda spożycie większej ilości tego oleju nie wywołuje działań niepożądanych, to jednak spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych w ilości większej niż 1 g na dobę należy skonsultować z lekarzem, gdyż bardzo duże ilości kwasów omega-3 bywają przyczyną skłonności do krwawień.

Spożywanie oleju lnianego ma najczęściej znaczenie profilaktyczne. Pacjentom zaleca się nie tylko wzbogacenie diety w nienasycone kwasy tłuszczowe, ale również ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i łatwo przyswajalnych cukrów prostych. Olej lniany w stanie płynnym może być stosowany w kuchni jedynie na zimno. Wykorzystuje się go głównie do sałatek, past do pieczywa czy innych dań przyrządzanych na zimno. Można go przyjmować w postaci płynnej lub w postaci kapsułek produkowanych jako suplementy diety.

Zawartość kwasów tłuszczowych i ich jakość wpływa zarówno na rozwój płodu, jak i niemowląt, dlatego warto zwracać uwagę na dietę kobiet w ciąży i karmiących. Wykazano, że skład kobiecego mleka zależy od diety matki. W celu poprawy profilu kwasów tłuszczowych w mleku kobiecym, karmiące piersią powinny spożywać produkty bogate w kwas linolenowy (np. olej lniany) natomiast ograniczyć spożycie kwasu linolowego (oliwa z oliwek) oraz unikać twardych margaryn. Dotyczy to nie tylko wegetarianek. Prawidłowe proporcje kwasów tłuszczowych w diecie u kobiet w ciąży (tj. duża zawartość kwasów omega-3, a mała omega-6) obniża ryzyko zachorowania na alergie, astmę oskrzelową i wiele innych schorzeń u potomstwa.

W przypadku witamin i niektórych składników mineralnych dietetycy i farmakolodzy posługują się terminem „dzienne zalecane spożycie”. Jest to wielkość określająca ilość aktywnego składnika, która powinna być spożywana średnio na dobę przez przeciętnego, dorosłego człowieka. Na produktach spożywczych zalecane dzienne spożycie oznaczone jest jako RDA (ang. Recommended Dietary Allowances) lub GDA (ang. Guideline Daily Amount). Niestety dla nienasyconych kwasów tłuszczowych takie wskaźniki nie zostały opracowane, choć wielu producentów udostępnia informacje o zawartości nie tylko białka, tłuszczu i węglowodanów w swoich produktach, ale również określonych kwasów tłuszczowych. Jedyne opublikowane zalecenia dawkowania dotyczą żywności dla niemowląt. I tak w produktach przeznaczonych do początkowego żywienia niemowląt zawartość kwasu linolowego w formie glicerydów musi mieścić się w granicach 70-285 mg/100 kJ, zawartość kwasu alfa-linolenowego nie może być mniejsza niż 12 mg/100 kJ, stosunek zawartości kwasu linolowego do kwasu alfa-linolenowego nie może być mniejszy niż 5:1 i większy niż 15:1. Do żywności dla niemowląt mogą zostać dodane wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WKT) o długim łańcuchu, jednak ich zawartość nie może przekraczać 1% łącznej zawartości tłuszczu dla kwasów omega-3 i 2% łącznej zawartości tłuszczu dla omega-6. Trudno te wartości przełożyć na dietę dorosłych. Warto jednak sugerować się procentowym udziałem poszczególnych kwasów w posiłkach.

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.